UŻYWANIE DZWONKÓW PODCZAS MSZY ŚWIĘTEJ
Dziś na spotkaniu, omówimy sposób używania dzwonków, dzwonienia podczas Mszy Świętej. Bardzo ważne w pięknym sprawowaniu liturgii są dzwonki i gong. Można powiedzieć, że to na pozór zwykłe instrumenty.
A jednak w kościele, podczas liturgii mają wymowny i bardzo ważny charakter.
Do czego są one potrzebne?
Dzwonienie na Mszy Świętej zwraca uwagę uczestnikom liturgii na coś szczególnego, ważnego, zwłaszcza podczas przeistoczenia, kiedy chleb zamienia się w Ciało Pana Jezusa, a wino w Jego Krew. Podczas Mszy Świętej i innych nabożeństw używamy dzwonków w następujących momentach:
- Zapowiedź przeistoczenia - przed wyciągnięciem rąk nad chlebem i winem. Najczęściej ministranci dzwonią po tej czynności kapłana. Jednak obrzęd ten jest najściślej związany z aktem konsekracji, a przepisy domagają się zdjęcia palki z kielicha, nie należy więc go rozdzielać dzwonieniem. Przed tym gestem kapłana ministrant daje potrójny znak dzwonkami.
- Ukazanie Świętych Postaci - po konsekracji, kiedy kapłan ukazuje wiernym Ciało Pańskie, dzwonimy gongiem jeden raz w pewnym odstępie (jeżeli nie ma gongu, można użyć dzwonków, wtedy dzwonimy trzy razy przy dłuższych przerwach).
- Zapowiedź Komunii Świętej - po śpiewie Baranku Boży dzwonimy trzy razy, gdy kapłan przyklęka.
- Podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu - po nałożeniu welonu na ramiona kapłan udaje się do ołtarza i bierze w ręce monstrancję, aby pobłogosławić wiernych Najświętszym Sakramentem. Właśnie w czasie tego błogosławieństwa monstrancją wykonuje znak krzyża, unosząc ją w górę i opuszczając w dół, a później przesuwając na boki. Gdy monstrancja znajduje się na środku, uderzamy w gong.
Dzwoni się również podczas śpiewu pieśni na wystawieni, i przed błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, a także podczas procesji eucharystycznych.