WYSTRÓJ KOŚCIOŁA
Centralnym miejscem w świątyni jest ołtarz, na którym sprawuje się Najświętszą Ofiarę, oraz tabernakulum, gdzie przechowuje się Najświętszy Sakrament. W kościele znajduje się sześć uprzywilejowanych miejsc:
- ołtarz,
- ambona,
- miejsce przewodniczenia,
- tabernakulum,
- miejsce dla wiernych,
- miejsce dla chóru lub zespołu śpiewaczego.
Ołtarz znajduje się w prezbiterium i jest wydzielony podwyższeniem lub balustradą.
Ambona we wnętrzu kościoła powinna być tak umieszczona, by czytający i mówiący byli dobrze widzialni i słyszani przez wiernych. Z ambony wykonuje się czytania biblijne, psalm Można też stąd wygłaszać homilie i wypowiadać intencje modlitwy powszechnej. Godność ambony wymaga, aby wstępował na nią tylko sługa słowa.
Sedile to miejsce przewodniczenia, skąd kapłan rozpoczyna liturgię mszy św.
Tabernakulum to miejsce w kościele, gdzie przechowywany jest Pan Jezus w Chlebie Eucharystycznym. Tabernakulum, ze względu na swoje przeznaczenie, wymaga szczególnej troski i szacunku. W pobliżu tabernakulum zawsze świeci się wieczna lampka. Jest to znak nieustającej obecności Pana Jezusa pośród nas.
W miejscu dla wiernych gromadzą się wszyscy uczestniczący w Uczcie Eucharystycznej. Z tego miejsca mogą się modlić i słuchać słowa Bożego. Zazwyczaj dla wiernych przeznaczone są ławy lub krzesła.
Specjalne miejsce przeznaczone dla śpiewaków oraz instrumentu, jaki towarzyszy śpiewowi wiernych, a w kościele są to organy, nazywamy chórem muzycznym.
Oprócz tego w świątyni znajdują się stalle, ławki, kredencja, to znaczy miejsce, gdzie ustawiane są naczynia liturgiczne i dary ofiarne.